جستجو:    نام شرکت   زمینه فعالیت   مسئولان   اطلاعات تماس   تشکل ها   اخبار  
صفحه اصلی اخبار و اطلاعیه ها درباره فعال ترین تشکل ها تعرفه آگهی تماس با ما ثبت اطلاعات ثبت آگهی
سامانه تولید و خدمات سامانه تولید و خدمات سامانه تولید و خدمات
کالا
کالا
کالا
سامانه های فعال
مشاهده لیست کامل
اعضای ثبت شده: 34918
بازديد امروز: 15854
ميانگين بازدید: 36897
بازديد کل: 84,470,055
تکثیر ۶۱ میلیون قطعه بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در گلستان (دوشنبه 1398/04/03)

ایرنا:
مدیرکل شیلات گلستان گفت: امسال ۶۱ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان استخوانی و خاویاری در گلستان تکثیر شده و آماده رها سازی در رودخانه های استان است.

سیدجواد قدس علوی در مراسم رها سازی قطعه بچه ماهی خاویاری در روستای خواجه نفس گمیشان اظهار داشت: این بچه ماهیان در بازه زمانی ۲ماهه در رودخانه های قره سو و گرگانرود رها می شوند.
وی بیان کرد: تکثیر این بچه ماهیان امسال در مقایسه با سال ماقبل ۶۸ درصد افزایش یافت و تاکنون نیز ۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی راهی این رودخانه ها شد.
قدس علوی از تکثیر گونه خاویاری شیب در گلستان خبر داد و اظهار داشت: امسال حدود ۱ میلیون و یکصد هزار قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری از نوع اوزون برون، شیب و قره برون در رودخانه های قره سو و گرگانرود رها سازی گردید.

رها سازی قطعه بچه ماهی خاویاری در روستای خواجه نفس گمیشان ‌
فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات کشور هم در این مراسم گفت: در ماههای اخیر ۴ فروند شناور گُلف به یگان های حفاظت منابع آبزیان دریای خزر تحویل داده شد و به زودی هم ۸ فروند شناور دیگر به این یگان اضافه می شود.

سرهنگ اکبر شاه ولی پور اظهار داشت: انباشت رسوبات در بخش هایی از خلیج گرگان مانع گشت زنی و نظارت یگان حفاظت شیلات در این منطقه است که لایروبی کانال های ورودی به خلیج می تواند منجر به افزایش نظارت و در نتیجه مقابله با صید غیرمجاز شود.
در حال حاضر بدلیل صید بی رویه و صید قاچاق امکان تخم ریزی، تکثیر طبیعی ماهیان خاویاری از دست داده و بازسازی ذخایر مذکور فقط از طریق تکثیر مصنوعی و رهاسازی بچه ماهیان تامین می شود.
بر اساس آمارهای موجود ۹۳ درصد از ذخایر ماهیان خاویاری جهان در دریای خزر قرار دارد و مدیریت حفظ و تکثیر و رهاسازی این گونه در دریا نیز با ایران است.
خاویار به عنوان برند اختصاصی گلستان در زمره گران ترین غذاها بوده و در دنیا به دلیل امتیازات فراوان تغذیه ای به مروارید سیاه معروف است.
طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، صید هر قطعه ماهی خاویاری شامل فیل ماهی، اوزن برون، قره برون و چالباش ۱۰۰ میلیون ریال جریمه دارد و قانون گذار برای صید غیرمجاز آن جریمه تا سقف ۵ برابر قیمت این گونه ها تعیین کرده است.
طبق گزارش اداره شیلات گلستان، چشم انداز شیلات استان در افق ۱۴۰۴ در مجتمع های پرورش ماهیان خاویاری، تولید سالانه هشت هزار و ۳۴۰ تن گوشت ماهی و ۴۰۰ تن خاویار با اشتغال زایی چهار هزار و ۸۰۰ نفر است.
استان مرزی و شمالی گلستان با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استانهای مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

استفاده از مطالب بانک اطلاعات تولید و خدمات فعال ترین با ذکر منبع بلامانع است.